Vincent van Gogh Kimdir? | Sanat Tarihi | Okur Yazarım
Kimdir? Sanat Tarihi

Vincent van Gogh Kimdir?

Written by Okur Yazarım
[vc_message message_box_color=”juicy_pink” icon_type=”pixelicons” icon_pixelicons=”vc_pixel_icon vc_pixel_icon-bookmark”]

YouTube Kanalımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız.

[/vc_message]

Vincent Willem van Gogh, 30 Mart 1853’te Hollanda’nın Groot-Zundert Kasabası’nda doğmuştur. Protestan bir rahibin oğlu olan Vincent, orta sınıf bir ailenin üyesidir. Sanatçı, 1869’da amcasının ortak olduğu bir sanat simsarlığı şirketi olan Goupil et Cie’de çalışarak sanat dünyasının ticari tarafını görmüştür. Bu kuruluşun çeşitli şubelerinde çalıştıktan sonra 1876’da işinden ayrılarak kendisini dine verdiği bir döneme girmiştir. 1877’de Hollanda’ya dönen sanatçı, 1879’da misyoner olarak Belçika’da fakir bir madenci bölgesi olan Borinage’da yaşamaya başlamıştır.

Günümüzde pek çok kişinin hayran olduğu Van Gogh, yalnızca başarılı eserleriyle değil aynı zamanda dramatik yaşam öyküsüyle de tanınır. Sanatçı, bir bunalım döneminde kulağını kesmiştir. Bu olay herkesçe bilinir. Kulağını kesmesine neden olan bir dizi zihinsel rahatsızlık onu sonunda intihara götürmüştür. Sıra dışı yaşamıyla tanınan Vincent Van Gogh, 27 Temmuz 1890’da kendisini göğsünden vurarak aramızdan ayrılmıştır. Van Goh’un eserleri birçok sanatçı gibi vefatından sonra tanınmıştır. Günümüzde ise eserleriyle bir sanat ikonu haline gelmiştir.

Eğitim Hayatı

Van Gogh, ilk eğitimini evde ailesinden aldıktan sonra 1860’ta köy okuluna gönderilmiştir. 1864’te ise Zevenbergen’de bir yatılı okula yerleştirilen sanatçı, 1866’da Tilburg’da eğitim almaya başlamıştır. Sanata karşı her zaman ilgisi olan Van Gogh ilk çizimlerini küçük yaşta yapmaya başlamıştır. Buna rağmen sanat kariyeri geç bir yaşta başlayan sanatçı, 1869’da amcası sayesinde Lahey’de bir sanat galerisi olan Goupil et Cie’de çalışarak sanatla iç içe olduğu bir döneme girmiştir. 1880’de Brüksel’de resim yapmaya başlayan sanatçı, 1881’de Den Haag’da Anton Mauve ile çalışmıştır. 1885’te ise Antwerp Güzel Sanatlar Akademisi’nde üç ay eğitim görmüştür. Van Gogh babasının ani ölümü sonrasında aynı yıl Anvers’e oradan da sonraki iki yılını geçirdiği kardeşi Theo’nun yanına Paris’e gitmiştir. Sanatçı Paris’te olduğu dönemde teknik anlamda kendisini çok geliştirmiştir.

Sanat Hayatı ve Eserleri

Yaşadığı dönemde pek de tanınmayan Vincent van Gogh günümüzde dünyanın en ünlü ressamlarından biridir. Sanata oldukça geç bir yaşta, 27’sinde başlayan sanatçı kısacık ömrüne rağmen 2000’den fazla eser üretmiştir.

Sanat yaşamı boyunca; Monet, Pissarro, Bernard ve Gauguin gibi empresyonist ressamlardan etkilenen Van Gogh, özellikle Paul Gauguin’le yeni bir akım oluşturmak üzere bir süre birlikte çalışmıştır. Kendine has üslubu olan sanatçı, çevresindeki unsurları kişisel bir gözle değerlendirerek tualine yansıtmıştır. Eserlerinde uzun çizgisel fırça darbelerini kullanan sanatçı, boyayı kalın tabakalar halinde kullanmayı tercih etmiştir.

Post-Empresyonizm’in Fransa’daki öncü sanatçılarından biri olarak kabul edilen Van Gogh, 1888’de Hollanda’dan Güney Fransa’daki Arles Kasabası’na yerleşmiştir. Arles’da çok verimli bir dönem geçiren sanatçı; Yıldızlı Gece, Kafe Terasta Gece, Arles’daki Yatak Odası ve Ayçiçekleri gibi ünlü eserlerini burada yapmıştır. Bu dönemde Van Gogh’un renk paletinin değiştiğini görürüz. Sanatının erken dönemindeki karanlık tonların yerini daha parlak ve doygun renkler almıştır. Van Gogh rengi; sadece ışığı, gölgeyi ve atmosferi betimleme için değil sembolik ve ifadesel duyguları iletmek için de kullanmıştır. Sanatçı, ayrıca Japon sanatından ilham alarak birçok çalışmada bulunmuştur. Bu eserlerini Paris’te sergilemiştir. Sanatının olgun diyebileceğimiz döneminde ise eserlerinde koyu renkler, impasto tekniğiyle oluşturulan fırça darbeleri dikkat çeker.

Van Gogh, her zaman düşlediği sanatçı topluluğunu Arles’da oluşturmak istemiştir. Bu amaçla bir süre Paul Gauguin ile birlikte çalışmıştır. Ancak bu birliktelik Vincent Van Gogh’un ruhsal problemleri nedeniyle kısa sürmüştür. Van Gogh, Gauguin’le yaşadığı bir tartışma sonunda geçirdiği sinir krizi sırasında kulağını kestiği bilinir. Bu olaydan sonra bozulan ruh sağlığının etkisiyle bir süre akıl hastanesine yatan Van Gogh, burada da sanatsal anlamda üretkenliğini sürdürmüştür.

Yıldızlı Gece (Starry Night)

Yıldızlı Gece genellikle Van Gogh’un zirve başarısı olarak kabul edilir. Çalışmalarının çoğundan farklı olarak, Yıldızlı Gece manzaradan değil Van Gogh’un gökyüzünde gördüğü “manzarasından” ortaya çıkmıştır. İç mekan, duygusal yaşama vurgu, gökyüzünün dönen, çalkantılı tasvirinde açıktır. Burada, Van Gogh, selvi ağaçların ve gökyüzünün dönen iç içe geçtiği ve ortasında denge ve gerginlik yaratmak için formların tam olarak tuval yüzeyine dağıtıldığı görülür.

Kulağı Bandajlı Otoportre (Self-Potrait with Bandaged Ear)

Bu eser Van Gogh’un kulağını kesmesiyle sonuçlanan sinir krizinin ardından yapılmıştır. Otoportre sanatçıyı sargılar içinde gösterir. Yeşil tonların ağırlıkta olduğu eserin bir benzerinde ise sanatçı kendisini pipo içerken resmetmiştir. Kalın boya tabakası ve impasto tekniği eseri daha etkili kılmıştır. Eserin arka planında açık bir pencere, bir şövele ve Japon tahta baskı dikkat çekicidir.

Ayçiçekleri (Sunflowers)

Van Gogh denildiğinde akla ilk gelen eserlerden biri ayçiçekleri tablosudur. Bilinenin aksine Van Gogh bu eserin iki seri halinde 11 farklı yorumu yapmıştır. 1887’de yaptığı ilk seride ayçiçekleri bir zemin üzerinde tasvir edilir. 1888-89 yıllarında yaptığı ikinci seriye ait ayçiçekleri ise bir buket halinde vazo içindedir.

Sarı rengin farklı tonlarının hakim olduğu eserde ortadaki çiçekler daha dolgundur. Üsttekilerin bir alev gibi uzanan taç yaprakları vardır. Alttakiler ise tomurcuğun ağırlığı ve zayıflamış gövdesi nedeniyle aşağı doğru sarkmıştır. Van Gogh’un ayçiçekleri tomurcuktan olgunluğa ve sonunda çürümeye kadar olan yaşam döngüsündeki farklı aşamaları vurgular. Yaşamın geçici doğasını, her biri birbirinden farklı on beş ayçiçeğinde izlemek mümkündür.

Diğer Önemli Yapıtları

 • Ayakkabılar, 1888, Metropolitan Sanat Müzesi, New York
 • İrisler, 1889, Getty Müzesi, Los Angeles
 • La Berceuse, 1889, Metropolitan Sanat Müzesi, New York
 • Van Gogh’un Arles’teki Odası, 1889, Orsay Müzesi, Paris
 • Ağaç Kökleri, 1890, Van Gogh Müzesi, Amsterdam
 • Kulübeler, 1890, Hermitage Müzesi, St. Petersburg

Yararlanılan Kaynaklar

 • NTV Başvuru Kitapları – Sanat
 • Christopher Dell – Başyapıt Budur
 • Görkem Utku ALPARSLAN- Vincent Van Gogh ve Modern Resmin Düşünsel ve Biçimsel Açıdan İlişkisi
 • Dirim Dergisi/Kasım-Aralık 2004-Vincent Van Gogh
 • Abdi İbrahim-Van Gogh Alive the Eksperience
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

About the author

Okur Yazarım

2016'nın Ekim ayından itibaren Sanat Tarihi, Mitoloji ve Sembolizm konularında yazılar yazmak üzere bir araya gelmiş küçük bir grubuz. Bu süre içerisinde sizlere okuduğumuz ve araştırdığımız konularda mümkün olduğunca doğru bilgiyi basit bir dille ulaştırmak için çabalıyoruz.

Leave a Comment