Peter Paul Rubens Kimdir? | Sanat Tarihi | Okur Yazarım
Kimdir? Sanat Tarihi

Peter Paul Rubens Kimdir?

Written by Okur Yazarım

Peter Paul Rubens, 28 Haziran 1577’de Siegen, Westphalia’da dünyaya geldi. Babası Jan Rubens, annesi Maria Pypelincks’tir. Jan Rubens, siyaset ve diğer sosyal işlerle uğraşan avukat ve belediye meclisi üyesiydi. Maria Pypelincks ise Güney Hollanda’dan gelme bir yazardı. Rubens, babasının ölümünden iki yıl sonra annesiyle birlikte Katolik olarak yetiştirildiği Antwerp’e taşınmıştır. Sanatçının yetiştirilme tarzı eserlerine de yansımıştır.

Döneminin en beğenilen ressamları arasında yer alan Rubens, Antwerp’te Avrupa çapında soylular sınıfı ve sanat koleksiyoncuları arasında popüler tablolar üreten başarılı bir sanatçıdır. Rubens ayrıca, iyi bir bilgin, öğretmen, dilbilimci, eski eserler koleksiyoncusu ve diplomattır.

Sanat Hayatı

Rubens, Antwerp’te Latin ve Klasik edebiyat eğitimi almıştır. Sanatçının sanat eğitimi, on dört yaşındayken Tobias Verhaeght’ın yanında çıraklık yaparak başlamıştır. Daha sonra, zamanın önde gelen ressamlarından olan Adam van Noort ve Otto van Veen’in yanında çalışarak kendini geliştirmiştir. Rubens, sanat eğitimini 1598 yılında tamamlayarak St. Luke Loncası’na bağımsız bir usta olarak katılmıştır.

Rubens 1600 yılında İtalya’ya gitmiştir. İtalya’da ilk olarak Venedik’te Titian, Veronese ve Tintoretto gibi ünlü ressamların eserlerini inceleme fırsatı bulmuştur. Rubens, Veronese ve Tintoretto’nun eserlerindeki renklendirme ve kompozisyon tarzından ve Titian’ın olgunlaşmış sanat stilinden etkilenmiştir. Bu etkiyi Rubens’in eserlerinde de görmek mümkündür.

Rubens, 1601 yılında Gonzaga dükü Vincenzo’dan finansal destek alarak Floransa’ya gitmiştir. Sanatçı, orada klasik Yunan ve Roma Sanatını öğrenmiş ve İtalyan ustaların çalışmalarını kopyalamıştır. Sanatçı, orada Michelangelo, Raphael ve Leonardo da Vinci gibi ünlü ressamların sanat eserlerinden etkilenmiştir. Rubens ayrıca Caravaggio’nun son zamanlarda natürel üslupta yaptığı eserlerinden de etkilenmiştir. Sanatçı, Caravaggio’nun “Entombment of Christ” eserinin bir kopyasını yapmıştır.

Sanatçının Antwerp’teki stüdyosu, Avrupa’daki sanat koleksiyoncuları arasında popüler olan tablolar için bir üretim merkezidir. Hareketli atölyesinde, büyük ve üretken bir iş hacminin gerçekleştirilmesine yardımcı olacak birçok sanatçı ve çırak çalışmıştır.

Sanat Üslubu ve Eserleri

Tüm Avrupa da önemli bir yere sahip olan Rubens, on yedinci yüzyılda barok stilinin savunucuları arasında yer almıştır. Barok stilinin hareket renk ve duygusallığını vurgulayan coşkulu eserler üreten bir sanatçının verimli sanat kariyerinde yaptığı resimler daha çok dini ve mitolojik hikayeler, kilise sunak parçaları, saray süslemeleri, kraliyet portreleri ve samimi aile sahnelerinden oluşturmaktadır. Rubens eserlerinde ağırlıklı olarak  hareketli ve karmaşık figürlü mitolojik- alegorik konuları işlemiştir. Sanatçı yapmış olduğu manzara resimlerinde yeryüzüne, gökyüzünden daha fazla oranda yer vermiştir.

Ünlü Eserleri

Venus and Adonis

Equestrian Portrait of the Duke of Lerma (Lerma Dükü’nün Atlı Portresi), The Elevation of the Cross (Haç Yükselişi), Massacre of the Innocents (Masumların Katliamı), Prometheus Bound, The Adoration of the Magi (Magi’nin Hayranlığı), The Disembarkation at Marseilles, Venüs ve Adonis, The Three Graces (Üç Güzeller) en önemli eserlerinden sadece birkaçıdır.

Yararlanılan Kaynaklar

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 2.3]

About the author

Okur Yazarım

2016'nın Ekim ayından itibaren Sanat Tarihi, Mitoloji ve Sembolizm konularında yazılar yazmak üzere bir araya gelmiş küçük bir grubuz. Bu süre içerisinde sizlere okuduğumuz ve araştırdığımız konularda mümkün olduğunca doğru bilgiyi basit bir dille ulaştırmak için çabalıyoruz.

Leave a Comment