İtalyan ressam Michelangelo Merisi da Caravaggio, Fermo Merisi ve Lucia Aratori’nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Doğum tarihi ve doğduğu şehir kesin olarak bilinmese de Santa Stefano Kilisesi’nin kayıt defterinde 30 Eylül 1571 tarihinde vaftiz edildiği bilgisi yer almaktadır.

Fermo Merisi ve Lucia Aratori’nin, Caravaggio doğduktan sonraki ilk yıllarda Milano’da kaldıkları ve 1576 senesinde veba salgınından kaçmak için Caravaggio’ya taşındıkları bilinmektedir. Bazı kaynaklarda da Caravaggio’nun çocukluk ve gençlik yıllarını Bergamo’nun bir kasabasında geçirdiği belirtilmiştir ki Caravaggio da Bergamo’daki kasabalardan bir tanesidir.

Lucia Aratori, Caravaggio henüz 12 yaşındayken onu sanata teşvik etmiştir. Caravaggio, resim sanatına olan yeteneğini geliştirebilmek için Tiziano’nun öğrencisi ressam Simone Peterzano’nun yanında çıraklık yapmaya başlamıştır.

Milano’da çıraklık yaptıktan sonra, 1592’de Roma’ya giden sanatçı, Lorenzo Carli ve Giuseppe Cesari’nin atölyesinde çalışmıştır.  Roma’da olduğu yıllarda hem gerçekçi yaklaşıma, hem de modellerin psikolojik analizine dayalı tablolar yapmaya başlamıştır.

Ünlü İtalyan Ressam Caravaggio, Napoli’de yaşadığı bir saldırı sonrası ağır yaralanmıştır. Yaraların iltihaplanması ve durumunun ağırlaşması üzerine 18 Temmuz 1610 tarihinde vefat etmiştir.  

Sanat Üslubu

Barok dönem ressamları içerisinde adından söz ettirmiş, eserleri ile hatrı sayılır bir şöhrete ulaşmış bir sanatçı olan Caravaggio, sanat yaşamı boyunca çok sıra dışı bir ressam olmuştur. Eserlerinde, dini konuların yanı sıra din dışı ve mitolojik unsurları da kullanan sanatçı barok üslubunda sayısız eser vermiştir. Barok üslubun bir parçası olan ışık-gölge kullanımını Caravaggio adeta bir tekniğe dönüştürerek bu yöntemi eserlerinde etkili bir biçimde kullanmıştır. Caravaggio, ışığı bir fotoğraf stüdyosundaki ya da bir tiyatro sahnesindeki ışık kullanımı gibi kullanarak eserde vurgulamak istediği alanı aydınlatmaktadır. Caravaggio’nun ışık-gölge ile konuya vurgu yaparken figürlerin ifadesini güçlendirmek için hareket olgusuna da yer vermiştir.

Caravaggio’nun dini konulu yapıtlarını daha iyi analiz edebilmek için, yapıldığı dönemin sosyal ve politik yapısını ve dönemin sanat akımlarını anlamak gerekmektedir. Sanatçının doğduğu ve yetiştiği yıllar, Rönesans döneminin bitişine denk gelen; sanat, din ve iktidar ilişkilerinin iç içe geçtiği oldukça kritik bir dönemdir. Bu dönemde ortaya çıkan Barok üslubun en göze çarpan özelliklerinden biri, ortaya çıktığı dönemde, dinsel konuların yoğun bir şekilde ve kilisenin baskısı altında, kilisenin şekillendirdiği sınırlar içinde ele alınmasıdır. Caravaggio’ya, sunak üzerine konulmak üzere sipariş edilen “Aziz Matta’ya Çağrı”, “Aziz Matta ve Melek”, “Aziz Matta’nın Şehit Edilmesi” adlı üç resim, yukarıda sözünü ettiğimiz atmosferde yapılmasına rağmen, sanatçının gerçekçi doğalcılığının, ilk kez bütünüyle ortaya çıktığı yapıtlardır. Caravaggio’nun kompozisyonlarındaki figürleri modellere bakarak yaptığı, bunları halk arasından seçtiği bilinmektedir. Bu tutumunu dinsel ya da mitolojik nitelikteki resimlerinde bile bırakmamıştır. Onun resimlerinde betimlediği kutsal kişiler, örneğin bir Meryem ya da bir ermiş, her gün sokaklarda görülen bir kadın ya da hamal kılıklı bir adam gibidir. Ressamın bu tutumunda, halktan gelişinin ve onlar arasında yaşayışının büyük payı olduğu düşünülebilir.

Eserleri ve Çalışmaları

Boy Bitten by a Lizard (1593-94): Bu çalışma aynı konuyu temsil eden iki tablodan biridir; diğer tablo Floransa’daki Roberto Longhi Vakfı’ndadır. Burada, genç bir çocuk, Caravaggio’nun erken dönemdeki kıvırcık saçlı halinin bir benzeri gibi tasvir edilerek karşımıza çıkmıştır. Çocuk, masadaki meyvelerden birini aldıktan sonra kiraz yığını arasında gizlenmiş bir kertenkele tarafından ısırılmış ve ısırığın acısıyla geri çekilmiştir.

Boy Bitten by a Lizard

Medusa (c. 1597-1598): Bu resim, yılanlardan yapılmış saçı olan ve bakışlarıyla karşısındakini taşa dönüştüren Yunan mitinin Gorgon canavarı Medusa’yı tasvir ediyor. Medusa sonunda kalkanındaki yansımayı bir rehber olarak kullanarak Perseus tarafından yenilmiştir. Caravaggio bu tabloda, Medusa’nın kafasının kesilmesinden hemen sonra aldığı son nefesi tasvir ediyor.

The Calling of St. Matthew (1599-1600): Bu görüntü, Caravaggio’nun Roma kilisesi San Luigi dei Francesi’nde Contarelli Şapeli’nin yan duvarına tablolar oluşturmak için ilk büyük bayındırlık komisyonundan alınmıştır. Aziz Matta Şehitliği de dahil olmak üzere Aziz Matta’nın yaşamından diğer sahneleri tasvir eden iki tamamlayıcı parça daha bulunmaktadır. Burada, Caravaggio Matta İncili’nden bir anı tasvir ediyor, Peter’ın eşlik ettiği Mesih, vergi tahsildarı Matthew’i takipçisi olarak ona katılmaya çağırıyor.

The Calling of St. Matthew
Yararlanılan Kaynaklar
  • Settar Tarman –Mıchelangelo Merısı da Caravaggıo’nun Hayatı, Üslubu ve Eserleri
  • Serdar Dartar-Caravaggıo’nun Eserlerinde Resimsel Bir Araç Olarak Teatral İfadenin Kullanımı
  • Özlem Kaçmaz Ateş-Öncü Bir Sanatçı Caravaggio ve “Aziz Matta’ya Çağrı”

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
PAYLAŞ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz