Pablo Picasso Kimdir? | Sanat Tarihi | Okur Yazarım
Kimdir? Sanat Tarihi

Pablo Picasso Kimdir?

Written by Okur Yazarım
[vc_message message_box_color=”juicy_pink” icon_type=”pixelicons” icon_pixelicons=”vc_pixel_icon vc_pixel_icon-bookmark”]

YouTube Kanalımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız.

[/vc_message]

İspanya’nın Malaga kentinde 1881’de dünyaya gelen Pablo Ruiz Picasso, tüm zamanların en ünlü sanatçılarından biridir. Sanatçının babası Jose Ruiz Blasco annesi ise Maria Picasso Lopez’dir.

Pablo Picasso

Pablo Picasso’nun yaşamının ilk on yılı doğduğu şehir Malaga’da rahat bir şekilde geçmiştir. 1890 yılından sonra ise aile ekonomik sıkıntılar çekmiş ve 1891 yılında La Coruna’ya taşınmıştır. Ailenin Malaga’da geçirdikleri hareketli günlerinin yerini burada daha durgun bir hayat almıştır. Aile, 1985 yılında ise Barcelona’da yaşamaya başlamıştır.

Pablo Picasso’nun ilk eğitim hayatı La Guarda Enstitüsü’nde başlamıştır. Ancak hiperaktif bir çocuk olan Picasso, derslerine olan dikkat eksikliği nedeniyle çoğu zaman okula gitmek istememiştir.

Resim sanatına olan yeteneği küçük bir çocukken bile fark edilen Picasso, sanat hakkındaki ilk bilgilerini aynı zamanda bir ressam olan babası Jose Ruiz Blasco’dan öğrenmiştir. 1892 yılında enstitüdeki eğitimi dışında babasının okulunda da resim dersleri almaya başlayan Picasso, babasının eserlerini dikkatle inceleyerek ilk sanatsal çalışmalarını yapmaya başlamıştır.

Ailenin Barcelona’ya taşınmasının ardından aynı zamanda babasının da görev yaptığı La Llotja Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenimine devam eden Picasso, eğitimini yarıda bırakarak arkadaşı Josep Cardona Santiago’nun kullandığı küçük odaya ortak olarak atölye çalışmalarına başlamıştır.

1917 yılında Serge Diaghilev Rus Balesi’nin dekor ve kostümlerini çizdiği sırada balerinlerden biri olan Olga Koklov ile evlenmiştir. Daha sonra 1921 yılında oğulları Paulo dünyaya gelmiştir. Başarılarla dolu bir hayat yaşayan ünlü sanatçı, 8 Nisan 1973’te aramızdan ayrılmıştır.

Sanat Yaşamı

Kübizm akımının kurucusu olan sanatçı, uzun yaşamı boyunca eserleriyle modern sanata yeni bir vizyon kazandırmıştır. Pablo Picasso’nun sanat hayatı çok küçük yaşlarda başlamıştır. Ayrıca genç Picasso henüz 16 yaşındayken, 1897 yılında gerçekçi bir resim anlayışıyla yaptığı ünlü tablosu “Bilim ve Merhamet” ile Madrid’deki Ulusal Güzel Sanatlar Sergisi’nde onur ödülü almıştır.

Bilim ve Merhamet

Picasso ünlü bir ressam olmanın yanı sıra, heykel, seramik ve tiyatro tasarımları da yapmıştır. Sanatçı ilk kişisel sergisini 1900 yılında Els Quatre Gats’da açmıştır. Aynı yıl Dünya Fuarı’nı görmek için Paris’e gitmiştir. Louvre Müze’sinde gerçekleşen sergiye Ultimos Momentos-Son Anlar adlı tablosu ile katılmıştır.

Picasso’nun aynı zamanda çok iyi bir heykeltıraş olduğu özellikle 1950’lerden sonra düzenlenen sergilerle anlaşılmıştır. Örneğin 1906 yılında yaptığı Fernande’nin Başı heykeli en güzel çalışmalarındandır.

Sanatının erken dönemleri diyebileceğimiz 1901-1904 yılları arası Picasso için sıkıntılı geçmiştir. Bunun nedeni yaşadığı maddi zorluklar ve arkadaşı Casagemas’ın intiharıdır. Bu dönemde mavi rengin ağırlıklı olduğu daha melankolik eserler yapan Picasso, arkadaşının ölümünün ardından La Cebaza de Casagemas (Casagemas’ın Başı), Muerto de Casagemas (Casagemas’ın Ölümü), ve Enttierro de Casagemas (Casagemas’ın Gömülüşü) adlı eserleri yapmıştır.

Picasso, Paris’te yaşadığı dönemde birçok Harlequin (cambaz) figürleri resmetmiştir. Özellikle melankolik eserlerinin yerini daha canlı renklerin hakim olduğu anıtsal olmaktan uzak doğal yapılar almıştır. Bu dönem eserlerinden biri de Muchacho con Pipa (Pipolu Genç Çocuk)’dır. Eserlerinde bundan sonra akrobat ve cambazların kendisini tatmin etmediği için sanatına yeni bir yön vermesi gerektiğini düşünen Picasso’nun klasik Mısır sanatına yöneldiği görülmektedir.

Pipolu Genç Çocuk

Picasso aynı zamanda eserlerinde ülkesi ve köklerini saygıyla anarken, ana vatanı  İspanya’nın özgürlük mücadelesini desteklemiştir. İlerleyen zamanlarda da kendi ülkesine bağlılığını “Guernica” gibi yapıtlarıyla ifade etmiştir.

“Başkaları kendi yaşam öykülerini yazar, bense resim yaparım. Bitmiş olsa da olmasa da tablolarım günlüğümün sayfalarıdır, böyle oldukları için değerlidirler. Gelecek, tercih ettiği sayfaları seçecektir. Seçmek bana düşmez.”
Pablo Picasso

Eserleri ve Çalışmaları

Pablo Picasso 20. yüzyılın en etkili sanatçılarından biriydi. Özellikle Sembolizm ve Gerçeküstücülük akımına büyük katkılarda bulundu. Kendisini her şeyden önce bir ressam olarak gördü, ancak heykel sanatı konusunda büyük ölçüde etkiliydi ve aynı zamanda baskı ve seramik gibi farklı alanları da keşfetti. En nihayetinde Kübizmin en bilinen temsilcilerinden biri haline geldi.

Guernica (1937)

Bu tablo Picasso’nun 26 Nisan 1937’de İspanya İç Savaşı sırasında Guernica adlı Bask kasabasının bombalanmasına verdiği yanıttır. Resim bir ay içinde – Mayıs’tan Haziran 1937’ye kadar – bitmiş ve o yıl Paris Dünya Fuarı’nda sergilenmiştir. Fuarda bir sansasyon yaratsa da, askeri diktatör Francisco Franco 1975’te iktidardan düşene kadar İspanya’da yasaklanmıştır. Resmin sembolizmini çözmeye çalışmak için çok zaman harcanmıştır ve bazıları resmin merkezinde İspanya halkı olduğunu ileri sürmüştür.

Guernica

The Three Musicians (1921)

Picasso bu resmin iki ayrı versiyonunu çizmiştir. Biraz daha küçük olan versiyon Philadelphia Sanat Müzesi’nde bulunmaktadır, ancak her ikisi de Picasso’nun kübist dönemi için alışılmadık derecede büyüktür ve bu büyük ölçekte çalışmayı seçmiş olması, onu neredeyse bir süredir işgal eden Sentetik Kübizm’in sonucu olarak görülmektedir. Bazıları resimleri sanatçının ilk günlerinin nostaljik anıları olarak yorumluyor: Picasso merkezde oturuyor – her zamanki gibi Harlequin – ve 1918’de ölen eski arkadaşları Guillaume Apollinaire ve yabancılaştığı Max Jacob, iki taraflarında onlarla iç içe görünmektedir. Figürlerin kostümleri ise İtalyan popüler tiyatrosundaki geleneklerden gelmektedir.

Üç Müzisyen

Large Nude in a Red Armchair (1929)

Picasso’nun çalışmaları 1920’lerin sonlarında Gerçeküstücülerin etkisi altına girdiğinde, formları genellikle erime, organik konturlar aldı. Bu çalışma Mayıs 1929’da tamamlandı. Resmi yaparken Picasso’nun, Salvador Dalí ve Joan Miro’dan etkilendiği düşünülmektedir. Kompozisyon izleyiciyi şok etmeyi amaçlamıştır.

Kırmızı Koltukta Çıplak Kadın

Yararlanılan Kaynaklar

  • Pablo Picasso’nun Kübizm’e Geçiş Dönemi Yaşamı ve Eserleri (1881-1907) Merve Özman
  • Pablo Picasso-Dirim Dergisi
  • Pablo Picasso’nun Hayatı ve Sanatı- Sakıp Sabancı Müzesi Sergi Kataloğu
  • https://www.britannica.com/biography/Pablo-Picasso
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Pablo_Picasso
  • https://www.masterworksfineart.com/artists/pablo-picasso/biographyhttps://oggusto.com/blog/detay/2306/pablo-picasso-hayati-eserleri-ve-bilinmeyenleri.html

Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 4.1]

About the author

Okur Yazarım

2016'nın Ekim ayından itibaren Sanat Tarihi, Mitoloji ve Sembolizm konularında yazılar yazmak üzere bir araya gelmiş küçük bir grubuz. Bu süre içerisinde sizlere okuduğumuz ve araştırdığımız konularda mümkün olduğunca doğru bilgiyi basit bir dille ulaştırmak için çabalıyoruz.

Leave a Comment