Notre Dame Katedrali'nin çan kulesi eski haliyle yeniden inşa edilecek fakat kurşun kullanımının yeni tartışmalara yol açması olası görünüyor. | Sanat Tarihi | Okur Yazarım
Sanat Tarihi

Notre Dame Katedrali’nin çan kulesi eski haliyle yeniden inşa edilecek fakat kurşun kullanımının yeni tartışmalara yol açması olası görünüyor.

Written by Okur Yazarım

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, geçen yılki yangında tahrip olan 19. yüzyıla ait çan kulesinin modern bir tasarımla yenilenmesi gerektiğini söylediği ilk önerisinden vazgeçerek bir u dönüşü yaptı.

Notre Dame Katedrali’nin 93 metre yüksekliğindeki çan kulesi, 2019 yılının Nisan ayındaki yangında tahrip olmuştu. Paris’in simgelerinden biri olan bu yapının gelecekteki görünümü hakkında aylar süren tartışmalardan sonra orijinal planlara sadık kalınarak, yangından önceki haliyle yeniden inşasına karar verildi. Karar, 10 Temmuz 2020 Cuma günü, restorasyon sorumlusu General Jean-Louis Georgelin tarafından onaylandı. Kulenin yangında alevler içinde yıkılmasından hemen sonra modern bir “mimari işaret” olacak şekilde yenilenmesini öneren Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ani bir u dönüşü yaptı.

Öneri geniş kapsamlı protestoları tetikledi. Unesco’nun eski kültür başkanı Francesco Bandarin, Venedik Tüzüğü tarafından belirlenen restorasyon ilkelerine uyulması gerektiğini savundu. Bazıları, LVMH, L’Oréal veya Kering şirketlerinin kurucuları ve diğer birçok anonim bağışçı gibi restorasyonun büyük sponsorlarının tartışmalı bir cam kule için ödeme yapmaya istekli olmayacağını iddia etti. Macron’un fikrine karşı olduğunu ifade eden, bölgeden sorumlu mimar Philippe de Villeneuve’ye General Georgelin tarafından “büyük ağzını kapatması” emri verildiğinde gerginlik açıkça patlak verdi. Hükümet sert duruşunu korudu ve geçen Nisan ayında yeni bir tasarım için uluslararası bir mimari yarışma başlattı.

Cumhurbaşkanı Macron’un 180 derecelik dönüşü, Ulusal Miras Komisyonu’nun önerdiği “orijinal malzemeleri kullanarak Viollet-le-Duc’un mimarisinin yeniden kurulması” üzerine 300 sayfalık raporun sorumlu mimar tarafından incelenmesinden bir gün sonra geldi.

Cumhurbaşkanına yakın bir kaynağa göre, Macron hala ikna olmamıştır. Ancak uzun sürecek bir mimari yarışmanın, Paris’teki 2024 Olimpiyat Oyunları için katedralin zamanında açılma planlarını tehdit edebileceğini fark ediyor. Covid-19 krizi, kötü hava koşulları ve bir dizi teknik olay yüzünden çalışmalar birkaç ay ertelendi. Geçen yaz, sağlık ve güvenlik otoritesi yetkilileri, işçilerin kurşun zehirlenmesine karşı korunmasını sağlamak için üç hafta durma emri verdi. Bölge hala iyi korunmuyor. ki sarhoş hırsız katedralin ortaçağ taşlarını yağmalarken yakalandı ve geçenlerde Greenpeace göstericileri 80 metrelik bir vinçten “iklim eylemi” çağrısı yapan bir afiş asmayı başardılar.

Dönüşümlü olarak çalışan, beş işçiden oluşan iki ekip, vince bağlı şekilde havada asılı kalarak, kuleyi çevreleyen 200 tonluk kömürleşmiş ve erimiş iskeleyi kesmeye başladı. General Georgelin, inşaatın 2024 yılına kadar tamamlanmayacağını itiraf ediyor, ancak katedralin ibadetlere kısmen açık olabileceğini umuyor.

Yeniden inşayı aksatabilecek bazı hukuki engeller var.

Fransa’nın raporunu gözden geçirecek olan bir sonraki Dünya Mirası Komitesi toplantısı (daha sonra ilan edilecek bir tarihe ertelendi), vatandaş grupları ve kültürel derneklerle birlikte katedralin çehresi için yeni planların etkisini dikkatlice inceleyecek.

Malzeme seçimi de tartışmalıdır. Klasik restorasyon, daha güvenli ve daha sofistike modern malzemeler kullanma şansını ortadan kaldırarak, ana yapı ve çatı kaplaması için ahşap ve kurşun kullanılacağı anlamına gelir. Kurşun kullanımı, suya veya havaya bulaştığında zehirlemesi nedeniyle özellikle hassastır.

Kilisenin orta sahını ve çan kulesi 460 ton kurşun ile kaplıdır. Perşembe günü, Amerikan Jeofizik Birliği, yangının ardından Paris’in merkezinde kurşuna maruz kalmanın ciddi şekilde önemsenmediğini gösteren bir çalışma yayınladı. Çalışmaya göre, bölgenin 1 km içerisinde 1 tona yakın kurşun tozu yere düştü ve katedralin çevresi haricindeki 1-50 km yarıçapındaki alanda ve rüzgardaki serpinti yoğunluğu, yerel yetkililer tarafından açıklanan miktarın altı katından fazlaydı. Raporda ayrıca, yönetimin “tehlikeleri çok daha çabuk iletmek”, örnek toplamak ve etkilenen nüfusu test etmek zorunda olduğu belirtiliyor. Sadece yedi hafta sonra, maruz kalan 6000 çocuktan kan örneklerinin alınması ve daha sonra sadece gönüllü olanlara kan testi yapılması önerildi.

Kaynak : https://www.theartnewspaper.com/news/notre-dame-lead

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

About the author

Okur Yazarım

2016'nın Ekim ayından itibaren Sanat Tarihi, Mitoloji ve Sembolizm konularında yazılar yazmak üzere bir araya gelmiş küçük bir grubuz. Bu süre içerisinde sizlere okuduğumuz ve araştırdığımız konularda mümkün olduğunca doğru bilgiyi basit bir dille ulaştırmak için çabalıyoruz.

Leave a Comment