Roma İmparatoru Caracalla'nın yazıtı tahrip edildi | Sanat Tarihi |
Sanat Tarihi

Roma İmparatoru Caracalla’nın yazıtı tahrip edildi

Written by Okur Yazarım

Roma İmparatoru Caracalla tarafından yaklaşık 1800 yıl önce yazdırılan yazıt, defineciler tarafından matkapla delindi. Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan yazıtın defineciler tarafından arkasında altın olduğu düşünülerek delik deşik edildiği söyleniyor.

Mersin’in Tarsus ilçesindeki Gülek Boğazı’nda yer alan yazıt, halk arasında İskender yazıtı olarak biliniyor. Böyle bilinse de, Büyük İskender’in ölümünden 500 yıl sonra Roma İmparatorluğu döneminde yazdırılmış bir yazıttır. Büyük İskender İssos Savaşından önce Gülek boğazından geçtiği için yazıt halk arasında İskender yazıtı olarak kullanılmıştır. Roma İmparatoru Caracalla, Part İmparatorluğuna karşı yaptığı bir seferinde Gülek boğazından geçmiş ve kitabeyi de ordusunun geçişi için yol yaptırırken yazdırmıştır.

PATLATMAYI DÜŞÜNDÜLER

Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil’in haberine böre, bu yazıt Temmuz ayı içinde defineciler tarafından delik deşik edildi. Definecilere savaş açan, onları her fırsatta deşifre eden Arkeofili internet sitesi, defineciler tarafından delinen yazıtı haberleştirdi. Defineciler işi o kadar ileriye götürdüler ki yüzleri açık fotoğraflarını siteye göndermekten çekinmediler. Yazıtı nasıl deldiklerini gösteren fotoğrafta karot almak için kullanılan beton delme mikseri ile 1800 yıllık yazıtın tam ortasına delik açıyorlar. Yazıtın arkasında altın olduğuna inanan defineciler dinamit lokumuyla yazıtı patlatmayı düşünüyor. Şimdilik emellerine ulaşmamış görünüyor olsalar da yetkililer bu bölgede önlem almazlarsa yakında yazıtı patlatırlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

About the author

Okur Yazarım

2016'nın Ekim ayından itibaren Sanat Tarihi, Mitoloji ve Sembolizm konularında yazılar yazmak üzere bir araya gelmiş küçük bir grubuz. Bu süre içerisinde sizlere okuduğumuz ve araştırdığımız konularda mümkün olduğunca doğru bilgiyi basit bir dille ulaştırmak için çabalıyoruz.

Leave a Comment