Fransız Romantizminin güçlü temsilcilerinden François Auguste Rene Rodin, 12 Kasım 1840 tarihinde Paris’te doğmuştur. Sanata olan ilgisi küçük yaşta başlayan Auguste Rodin, başarılı desen çizimleri yapmıştır. Yeteneğiyle ailesinin dikkatini çeken sanatçı, La Petite École adındaki desen okulunda eğitim almış ve böylelikle sanatla tanışmıştır. Ailesi hakkında çok fazla bilgi bulunmayan sanatçının babası Paris’teki merkez polis bürosunda memur olarak çalışan Norman asıllı bir adamdır. Annesinin ise Loren asıllı olduğu bilinmektedir.

Auguste Rodin, kendisine modellik yapan Rose Beuret ile evlenmiştir. 1866 yılında oğlu Auguste-Eugíne Beuret dünyaya gelmiştir. Auguste Rodin 17 Kasım 1917 tarihinde Fransa’da bulunan Meudon’daki atölyesinde vefat etmiştir. Evinin bahçesinde bulunan en ünlü eseri Düşünen Adam Heykeli’nin altına eşiyle beraber gömülmüştür.

Eğitim Hayatı

Auguste Rodin’in eğitim hayatı ilk olarak ailesinin çizim yeteneğini fark edip dönemin desen okulu La Petite École’e göndermesiyle başlamıştır. Böylelikle sanat ile tanışan Rodin, heykeli keşfetmiş daha sonra Güzel Sanatlar Okulu’na devam etmek istemiştir. Ancak Auguste Rodin’in başvuruları reddedilmiştir. Bunun üzerine süslemecilerin yanında çalışmaya başlayan Rodin, Louvre Müzesi’nde antik yapıların desenlerini çizerken bir yandan da akşamları desen kurslarına devam etmiştir. Sanatçı daha sonra heykel çalışmalarına ağırlık vermiştir.

Sanat Hayatı ve Eserleri

Auguste Rodin; Düşünen Adam, Adem ile Havva, Öpüşme, Tunç Çağı, Calais Burjuvaları, Balzac Anıtı ve Cehennem Kapısı gibi daha pek çok sayıda önemli esere imza atmıştır. Günümüz modern heykeline büyük katkılar sağlayan Rodin, heykel sanatını gereksiz süslemelerden arındırarak, anıtsallık yerine hümanizmi tercih etmiştir. Heykele insani duygu ve tutkuları aktarmaya çalışmıştır. Akademik düşünceye karşı olan Auguste Rodin eserlerin tam olarak bitirilmemesini savunmuştur. Bu yönüyle geleneksel sanatın yerine kendi tarzını eserlerine yansıtan özgün bir sanatçıdır.

Kırık Burunlu Adam Heykeli

Auguste Rodin’in ilk ve önemli eserleri arasında Kırık Burunlu Adam (“L’Homme au nez cassé) isimli büst yer almaktadır. Sanatçı bu eserini sergilemek istemiş ancak jüri tarafından kabul görmeyince mermerden yeniden yaptığı büst sergilenmiştir. Bu olumsuz durumun Rodin’i akademik düşünceden uzaklaştırdığı söylenmektedir. Bu nedenle bu eser Rodin’in sanat hayatında önemli bir gelişmedir.

Auguste Rodin'in ilk ve önemli eserleri arasında Kırık Burunlu Adam (“L'Homme au nez cassé) isimli büst yer almaktadır.
Kırık Burunlu Adam Büstü

Tunç Çağı Heykeli

Auguste Rodin’in bir diğer önemli eseri 1877 yılına ait Tunç Çağı (L’Age d’airain) isimli bronz heykeldir. Natüralist bir üslupla yapılan heykel oldukça kuvvetli bir ifadeye sahiptir. Figürün sağ eli başının üzerinde, sol eli ise bir direği kavrar şekilde tasvir edilmiştir. Bu eserin kalıp üzerine yapıldığı iddia edilse de Rodin savunmasında eserin kalıp üzerinden yapılmadığını açıklamasına rağmen dönemin Güzel Sanatlar Müdürü, eserin bronza dökülmesine izin vermemiştir. Bunun üzerine Dubois, Falguière, Carrier-Belleuse, Chapu, Chaplain, Thomas, Delaplanche gibi heykeltıraşlar devreye girmiştir. Bu sanatçılar, Rodin’in modelleme yeteneğinin oldukça güçlü olduğunu vurgulayarak eserin kalıptan yapılmadığı konusunda ısrar etmişlerdir. Böylelikle Güzel Sanatlar Müdürü Edmund Turquet ikna edilerek eser bronza dökülmüştür.

Cehennem Kapıları

Auguste Rodin’in en ünlü eserlerinden biri de Cehennem Kapıları’dır. Bu eser adını Dante’nin İlahi Komedyası’ndan almıştır. 1880-1917 yılları arasında yapılmış olan bu eserde alçı malzeme kullanılmıştır. Bu rölyef, Dekoratif Sanatlar Müzesi girişi için sipariş edilmiştir. Dante’nin İlahi Komedya’sını temsil eden on bir alçak kabartmayla süslü olması gereken bu çalışma için Rodin, Lorenzo Ghiberti’nin 15. yüzyılda Floransa’daki vaftizhane için yaptığı ünlü kapılardan (Cennetin Kapısı) esinlenmiştir. Cehennem kapısı, tepe bölümü, alın, sağ ve sol kanatlar, sağ ve sol kapı paneli olmak üzere altı bölüm olarak düşünülmüştür. Sağ ve sol kanatlar alçak kabartma olarak işlenmiş, diğer bölümler ise yer yer neredeyse üç boyutlu heykele varan yüksek kabartmalar şeklinde yapılmıştır. Auguste Rodin bu rölyefi üç yıl sonra sunuma hazır hale getirmiş ancak projeden vazgeçilmiştir. Alçı örneği D’Orsay Müzesi’nde yer alan çalışmanın bronz döküm hali Rodin Müzesi’nde bulunmaktadır.

Düşünen Adam Heykeli

Auguste Rodin’in bilinen bir diğer eseri Düşünen Adam Heykeli’dir. Bu eser orijinal boyutuyla ilk olmasa da Cehennem Kapısının ilk yapılan figürlerinden biridir. Rodin’in atölyesine gelen ziyaretçiler bu figürü Dante olarak isimlendirmiştir. Daha sonra Constantine İonides isimli bir sanatsever ona Düşünen Adam ismini vermiştir. Bu heykel, 1902-1904 yılları arasında büyütülerek bronz dökümü yapılmıştır. 1906’da ise Fransız işçileri için bir sembol olarak Genevie Kilisesi önüne konulmuştur. Rodin’in vefatından sonra bu eser, Rodin Müzesi’nin bahçesine taşınmıştır. Auguste Rodin, atletik duruşlu figürüyle Antik Yunan düşüncesine bir gönderme yapmıştır. Aynı zamanda düşünme şekliyle de hem Orta Çağ şairi Dante’yi ve modern insanı temsil etmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar

  • Nurbiye UZ – Edebiyattan Heykele: Sanat Dalları Arası Etkileşim Örneği Olarak “Cehennem Kapısı”
  • Osman Yılmaz- August Rodin’in “Düşünen Adam” Heykeli Üzerine Bir Değerlendirme
  • The Modern Library of the World’s Best Books- The Art of Rodin
  • https://www.musee-orsay.fr
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz