Yunan Mitolojisindeki Tanrı ve Titanların Soy Ağacı | Yunan Mitolojisi | Okur Yazarım
Mitoloji Yunan Mitolojisi

Yunan Mitolojisindeki Tanrı ve Titanların Soy Ağacı

Written by Okur Yazarım
Hesiodos Kimdir?

MÖ 700’lü yıllarda yaşadığı düşünülen Hesiodos, Helen şiirinin Homeros’tan sonra ikinci büyük şairi sayılırken, Yunan didaktik şiirinin de babası sayılmaktadır. Hesiodos hakkında, oldukça az bilgi mevcuttur. Erga kai Hemerai (İşler ve Günler) eserinde belirttiği üzere, babasının yoksulluk yüzünden, Aiolya’nın Kyme kentinden Askra’ya yerleştiği, Hesiodos’ un da burada doğduğu düşünülmektedir. Fakat nerede ve ne zaman öldüğü bilinmemektedir. Bu güne kadar 2 tane eseri günümüze ulaşmıştır. Bu eserler;

Erga kai Hemerai (İşler ve Günler): 828 dizelik eserinde genel olarak Çiftçilik, denizcilik, ticaret ya da ev işleri gibi konularda bilgiler verir.

Theogonia (Tanrıların Doğuşu) : 1022 dizelik eserinde, genel olarak evrenin yaradılışını  ve tanrı soylarını anlatır.

Aşağıdaki “Yunan Mitolojisindeki Tanrı ve Titanlar” şeması, Hesiodosun’un Theogonia eserindeki evrenin yaradılış ve tanrı soylarının anlatımı baz alınarak hazırlanmıştır.

Büyütmek İçin Tıklayın

Büyütmek İçin Tıklayınız

Yararlanılan Kaynaklar

  • Theogonia & İşler ve Günler – Hesiodos – Çeviri:Sabahattin Eyüboğlu ve Azra Erhat
  • http://www.sacred-texts.com/cla/hesiod/theogony.htm
  • http://www.theoi.com
Click to rate this post!
[Total: 28 Average: 3.2]

About the author

Okur Yazarım

2016'nın Ekim ayından itibaren Sanat Tarihi, Mitoloji ve Sembolizm konularında yazılar yazmak üzere bir araya gelmiş küçük bir grubuz. Bu süre içerisinde sizlere okuduğumuz ve araştırdığımız konularda mümkün olduğunca doğru bilgiyi basit bir dille ulaştırmak için çabalıyoruz.

Leave a Comment