Erken Dönem

Hollandalı ressam Rembrandt, 15 Temmuz 1606’da Leiden’de doğdu – tam adı Rembrandt Harmenszoon van Rijn’dir. Bir değirmencinin oğluydu. Nispeten mütevazı bir aileden gelmesine rağmen, ailesi eğitimine büyük özen gösterdi. Rembrandt çalışmalarına Latin Okulu’nda başladı ve 14 yaşında Leiden Üniversitesi’ne kaydoldu. Fakat okul pek ilgisini çekmedi ve kısa süre sonra sanat eğitimi için buradan ayrıldı. Önce yerel bir usta Jacob van Swanenburch ve ardından Amsterdam’da, tarihi resimleriyle bilinen Pieter Lastman ile çalıştı. Altı ay sonra, kendisine öğretilen her şeye hakim olduktan sonra, Rembrandt Leiden’e döndü ve 22 yaşında olmasına rağmen ilk öğrencilerini kabul etmeye başladı. Bu yıllardaki öğrencilerinden biri ise ünlü sanatçı Gerrit Dou’ydu.

İyi Bir Öğretmen

Rembrandt 1631’de Amsterdam’a taşındı; 1634’te başarılı bir sanat eseri satıcısının kuzeni olan Saskia van Uylenburgh ile olan evliliği, kariyerini geliştirmesine ve portrelerini hevesle almak isteyen varlıklı insanlarla temasa geçmesini sağladı. Bu döneme dair iyi bir örnek, Nicolaes Ruts’un Portresi’dir.

Buna ek olarak, Rembrandt’ın mitolojik ve dini eserlerine çok talep vardı ve “Samson’un Kör Edilmesi” gibi çok sayıda dramatik şaheser çizmeye başlamıştı (1636, Städelsches Kunstinstitut, Frankfurt).

Bir öğretmen olarak tanındığı için stüdyosu, Carel Fabritius gibi zaten eğitimli olan sanatçılarla dolup taşmış durumdaydı.

Rembrandt eserlerinin çoğunu Amsterdam’daki soluk bir evde üretti. Bu ev sanatçı tarafından 1639’da satın alınmıştı. 33 yaşındayken, sanatçının kişisel trajedisinin en çarpıcı sahnesi bu evde yaşandı: karısı ve üç çocuğu burada öldü. Zamanla ev finansal bir yük haline geldi ve 1660’da Rembrandt taşınmak zorunda kaldı. 1911’de Hollanda hükümeti, bu evi hem saygın bir ulusal sanatçının tapınağı hem de 17. yüzyıl Hollanda mimarisinin heybetli bir örneği olarak bir Rembrandt müzesine çevirecekti.

Trajik Bir Hayat Hikayesi

Bununla birlikte, başarılı kamu kariyerinin aksine, Rembrandt’ın aile hayatı talihsizliklerle doluydu. 1635 ve 1641 arasında Saskia dört çocuk doğurdu, ama sadece bunların sonuncusu Titus hayatta kaldı. Rembrandt’ın bir sanatçı, öğretmen ve sanat eseri satıcısı olarak finansal başarısına rağmen, gösterişli yaşam tutkusu 1656’da iflas etmesine neden oldu. Sanatçı 1669 yılında ölmüş ve Amsterdam’da isimsiz bir mezara gömülmüştür.

Rembrandt’ın ilgi alanları içerisinde antik heykeller, Flaman ve İtalyan Rönesans resimleri, Uzak Doğu sanatı, çağdaş Hollanda eserleri, silahlar ve zırhlar bulunuyordu.

En önemli eserleri

Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi (1632)

Gece Devriyesi (1642)

Yahudi Gelini (1665)

Savurgan Oğul’un Dönüşü (1669)

[Toplam: 7   Ortalama: 4.7/5]
PAYLAŞ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz