Birleşik Krallık Bayrağı Nasıl Meydana Geldi? | Kültür&Yaşam | Okur Yazarım
Kültür&Yaşam

Birleşik Krallık Bayrağı Nasıl Meydana Geldi?

Written by Okur Yazarım

Bugün Birleşik Krallık İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda adı altında dört ülkeden kuruludur. Yerel yönetim her ülkede ayrı şekilde olup Birleşik Krallık devletinin resmi bayrağı, Krallık Devletleri’nin bütününü temsil eden bayraktır.

Birleşik Krallık bayrağı mavi zemin üstünde beyaz bir çarpı ve artı, onların üstünde de kırmızı bir çarpı ve artıdan oluşmaktadır. Ancak sivil, hükümet ve gemi bayraklarında bayrak sol üst köşeye çekilmektedir. Sivil bayrakta zemin kırmızı, hükümet bayrağında mavi, gemi bayrağında beyaz olur. Ayrıca gemi bayrağında beyaz zeminin yanı sıra zeminin üstünde kırmızı bir artı bulunur. Bununla birlikte Birleşik Krallık bayrağı ise artının sol üstünde bulunmaktadır. 1603 yılında İskoçya kralı VI. James aynı zamanda Britanya kralı olmuştur. Ancak iki ayrı devlette kendi bayraklarını kullanmayı devam ettiler.

Britanya bayrağının sembolü beyaz bir zemin üzerinde Aziz George Haçıydı. İskoçya bayrağında ise mavi zemin üzerine beyaz yapılan Aziz Andrew Haçıydı. Ancak kullanılması için yeni bir bayrak yapılması arz ediliyordu bunun sonucunda ise 16 Nisan 1606 Kral VI. James Haçların birleştirilmesi için emir verdi. Böylece Büyük Britanya’nın ilk ortak bayrağı çıkmış oluyordu. Mavi zemin üzerine İskoçya’nın eğik beyaz haçı ile İngiltere’nin haçı üst üste bindirilmesiyle oluşturulmuştur ki 1800 yılında Britanya ve İrlanda’nın birleşmesinin sonucu olarak da Britanya bayrağında İrlanda bayrağında Aziz Patrick Haçı eklenmiştir. 1 Ocak 1801 tarihinden itibaren yeni haçın boyutları belirlenerek bayrak şekillenmiş olup bu güne kadar şeklini korumuştur. Ayrıca Kraliçe I. Elizabeth için hazırlanan özel bayrak onun devrini gösterir.

St. Patrick

330-461 yılları arasında yaşamış olan St. Patrick küçük yaşlardayken köle tüccarları tarafından kaçırılmıştır. 16 yaşında dua ederek Ruh’a ulaşmaya çalışarak ömrünü adamıştır. Kendisine gösterilen bir görüntü üzerine İrlanda’ya kaçan St. Patrick burada misyonerlik faaliyetleri yapmak için kayıt olur. St. Patrick köleciliğin kaldırılması için kötülüklerini anlatmış ancak köleliğin kaldırılması onun ölümünden sonra olmuştur.

St. Patrick

St. Andrew

Birkaç efsaneye göre St. Andrew’in kalıntıları Konstantinopolis’ten İskoçya’daki St. Andrew kasabasına getirilmiştir ki kasaba da adını buradan almaktadır. Aziz Andrew’in çarmıha gerildiği sırada gökyüzünde beyaz renk olarak haç belirmesi üzerine İskoçya bayrağında bulunan mavi zemin gökyüzünü beyaz haç, Aziz Andrew’u temsil etmektedir.

St. Andrew

St. George

Yunan kökenli bir Romalı asker azizdir. Haçlı seferinde ölmesi sebebiyle en kutsal azizlerden birisi olmuştur. St. George İngilizlerin koruyucu azizidir. Aziz George kültürü Norman’lara dayanmaktadır. Norman’ların adaya gelişiyle başlar. 14. yüzyılda ise hem kraliyet ailesini koruyan hemde ülkenin koruyucu azizi ilan edilmiştir. 23 nisan Aziz George Günü olarak kutlanmaktadır.

St. George

Yararlanılan Kaynaklar

  • http://history-world.org/
  • https://www.royalcollection.org.uk/
  • Mircea Eliade, The Encyclopedia of Religion, C. 12, s. 103-4, Macmillan Publishing Company
  • Catholic Encyclopedia, “Anglican” maddesi, Cilt I.
  • https://tr.wikipedia.org/
Click to rate this post!
[Total: 64 Average: 3.1]

About the author

Okur Yazarım

Leave a Comment