Yıldırım Tanrısı Thor | Mitoloji | Okur Yazarım
Mitoloji

Yıldırım Tanrısı Thor

Written by Okur Yazarım

İskandinav mitolojisinin en güçlü tanrılarından biri olan Thor, baş tanrı Odin’le yeryüzü tanrıçası Fjorgyn’ın oğullarıdır. Kızıl saç ve sakallı olan Thor; yıldırım, yağmur ve tarım tanrısı olarak bilinir. Aslında bir savaşçıdır ve düşmanları; tanrıların düşmanları olan devler, canavarlar ve tarih öncesi güçlerdir. Donmuş devlerin acımasız düşmanı olan yıldırım tanrısının kendi de deve benzer ve sıra dışı biçimde güçlüdür, devasa bir cüssesi vardır. Thor’un büyük arabasını, gökyüzünde iki keçi çeker, bunları adları Tanngniost(Diş Bileyen) ve Tanngrisnir (Diş Gıcırdatan)’dir.

Thor’un devlere karşı savaşı, Mårten Eskil Winge, 1872

Gücü ve Eşyaları

Thor’un gücü sahip olduğu 3 değerli eşyadan kaynaklanmaktadır. Bunlardan ilki, buz canavarlarının ve uçurum devlerinin nerede olurlarsa olsunlar havaya kaldırıldığını anlayabildikleri Miollnir(Mjöllnir) denen kudretli bir çekiçtir. Çekici Brokk ve Eitri isimli iki cüce kardeş yapmışlardır. Thor bu silahla yıldırımları çağırır ve yıldırımlar kendisine zarar vermezken rakiplerini yerler bir eder. Bu çekici bir düşmana savurduğunda ise sihirli bir şekilde silahı geri gelir. Bir diğer sahip olduğu eşya ise taktığında tanrısal gücünü ikiye katlayan ve adı Megingjord olan altın kemerdir. Üçüncüsü ise demirden eldivenlerdir ve bu eldivenler olmadan çekicini savuramaz.

Ailesi

Odin’le yeryüzü tanrıçası Fjorgyn’ın oğlu olan Thor “altın saçlı tanrıça” Sif ile evlidir. Sif’e altın saçlı tanrıça denmesinin sebebi aslında İskandinav mitolojisinin kurnaz ve kötü tanrısı Loki yüzündendir. Loki bir gece kılık değiştirerek Sif uyuduğu sırada yatağına girer ve onun saçlarını keserek yakar. Karısının güzelliği kaybolan Thor bu işi Loki’nin yaptığını öğrenir ve onun peşine düşer. Yıldırım tanrısının onu öldürmesinden korkan Loki ise  özür diler ve ünlü cüce demircilerden Sif için altından saç telleri yapmalarını ister. Thor saçlarını eşine takar ve tekrar çekici olduğunu düşünür. Onunla birlikte olur ve bu birliktelikten Thrud adlı bir kız ve Lorride adlı bir oğlu olur. Thor ailesiyle Thrudvang ülkesinde 540 odalı Bilskimir adında bir sarayda yaşar.

Thursday (Perşembe) Kelimesinin Anlamı

Thor, Sakson dilinde Thunar ve Almanca donner kelimeleriyle ortak etimolojiye sahip olup “gökgürültüsü” anlamına gelmektedir. Anglosaksonlar Roma takvimini benimsediğinde, haftanın beşinci gününe Thor’un adını vermiş ve Thursday (Perşembe) demişlerdir. Çünkü bu gün, Yunan Zeus’u ve Hindu Indra’sı ile beraber, çabuk öfkelenen kızıl saçlı Thor’un eşdeğeri, Roma gökyüzü tanrısı Jüpiter’in günüdür.

Ölümü

Thor ve Jormungand

Thor, Ragnarok’taki son savaşta Jormungand’la dövüşür. Yılanın halkaları tarafından kıstırılan Thor, çekicinin son bir darbesiyle onun çirkin kafasını ölümcül şekilde ezer daha sonra geriye doğru 9 adım atar ve yılanın çenesinden akan zehir seli içinde boğulur.

 

 Yararlanılan Kaynaklar

  • Arthur Cotterell & Rachel Storm – Dünya Mitolojik Ansiklopedisi
  • R. I. Page – İskandinav Mitleri
  • http://ozhanozturk.com

 

Click to rate this post!
[Total: 51 Average: 2.8]

About the author

Okur Yazarım

2016'nın Ekim ayından itibaren Sanat Tarihi, Mitoloji ve Sembolizm konularında yazılar yazmak üzere bir araya gelmiş küçük bir grubuz. Bu süre içerisinde sizlere okuduğumuz ve araştırdığımız konularda mümkün olduğunca doğru bilgiyi basit bir dille ulaştırmak için çabalıyoruz.

10 Comments

  • Çok güzel olmuş senin sayende en merak ettiğim ve öğrenmek istediğim bilgilerden birin, öğrendim yani Thor (İskandinav mitolojisi). Sana bir bilgi vermek istiyorum ama belki biliyorsundur.
    Wednesday (Çarşamba) kelimesi Woden’s Day (Odin günün)’den gelmiştir.Saygılarımla

  • Tek yanlış olan gücü hakkında ki yorumunuz gücü o eşyalardan kaynaklanmıyor mjolnir olmadan zaten yıldırımları kontrol edebiliyor mjolnir sadece onu dengeliyor ve daha güçlü yapıyor

    • RAGNAROKTA ÖLÜYOR ÇEKİCİ SAYESİNDE VE ODİNİN MIZRAGI SAYESİNDE YENİDEN DİRİLİYOR SENDE MİTOLOJİ BİLMEDEN YORUM YAPMA

Leave a Comment